Jak stosować?

Najczęściej zadawane pytania

Jak dawkować g-strofantynę ?

Profilaktyczne dawkowanie strofantyny w kroplach obejmuje stosunkowo niewielką liczbę 5-10 kropel 2 x dziennie np. rano i wieczorem. Pominięcie dawki nie powinno w tym przypadku stanowić problemu ponieważ cel stosowania polega wyłącznie na uzupełnianiu dostępnych dla organizmu zasobów strofantyny.

Osoby z objawami dozują strofantynę „w celu uzyskania efektu”. Przez efekt należy rozumieć złagodzenie lub całkowitą eliminację objawów takich jak np. duszność czy kołatanie serca. W dawkowaniu terapeutycznym chodzi więc o znalezienie indywidualnej skutecznej dawki, która zwykle mieści się w przedziale od 15 do 30 kropel 2-4 x dziennie.

Dawkując nalewkę ze strofantu można założyć, że:

 • 22 krople = 3 mg g-Strofantyny (Ouabainy)
 • 15 kropel = 2 mg g-Strofantyny (Ouabainy)

Obok znajdziesz podpowiedź jak zacząć stosowanie.

Jak stosować strophantus gratus ?

Rozpoczynając kurację nalewkami strofantyny po raz pierwszy należy zacząć od niskiej dawki np. 5 kropel 1 x dziennie, a ostrożniejsi nawet 3 krople 1 x raz dziennie. Słowo klucz to „zdrowy rozsądek” – obowiązuje każdego.

W kolejnych tygodniach można stopniowo podwyższać ilość kropel i częstotliwość dozowania, aż do uzyskania indywidualnej skutecznej dawki.

To stosunkowo bezpieczna metoda stosowania strofantu pozwalająca zminimalizować ryzyko wystąpienia i intensywność ewentualnych efektów niepożądanych w postaci biegunek i/lub podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej.

Strofantyny w kroplach nie połykamy od razu! Etap wchłaniania przez błonę śluzową jamy ustnej jest istotny. Zaaplikowaną dozę preparatu pozostaw na ok. 2 minuty w ustach przesuwając język w stronę podniebienia. Takie ułożenie języka zmniejsza przepływ śliny, a tym samym odruch połykania.

jakie Skutki uboczne może wywołać ouabaina?

Literatura naukowa oraz źródła wskazywane przez producenta kardiotoniku wskazują, że strofantyna jest doskonale tolerowana przez organizm człowieka.

Doustne stosowanie g-Strofantyny wiąże się jednak z ryzykiem wystąpienia pewnych skutków ubocznych do których zaliczyć można:

 • nudności i wymioty
 • biegunki
 • ból głowy
 • przejściowe pogorszenie widzenia
 • w skrajnych przypadkach, źle stosowana lub stosowana z niewłaściwymi lekami może wywoływać groźne problemy z sercem
Ryzyka wystąpienia skutków ubocznych należy ograniczać konsultując się z lekarzem i informując go o stosowaniu nalewki oraz dbając o prawidłowy poziom potasu dostarczanego z pożywieniem lub suplementami.
 

co CZYni nalewki strofantyny wyjątkowymi ?

Nalewka, kardiotonik Strophanthus gratus to alkoholowy ekstrakt z nasion Strophanthus gratus, zawierający nie tylko g-Strofantynę, ale także inne glikozydy o działaniu na serce oraz substancje towarzyszące, które mogą ułatwiać wchłanianie. W nalewce uzyskana dawka Strofantyny pozostaje w swoim naturalnym środowisku i stężeniu, co może prowadzić do zwiększenia jej aktywności i lepszej tolerancji niż w przypadku analogicznej ilości czystej g-Strofantyny.

Podobnie jest z tabletkami kofeinowymi w porównaniu do filiżanki kawy, z proszkiem kwasu askorbinowego (witaminy C) w porównaniu do pomarańczy lub izolatem kannabidiolu w porównaniu do olejków CBD full i broad spectrum.

mandorla

Czy istnieje ryzyko interakcji ouabainy z lekami ?

Tak. Istnieją zbadane naukowo interakcje między działaniem ouabainy = g-strofantyny a niektórymi związkami aktywnymi znajdującymi się w lekach farmakologicznych.

Na pewno nie należy przyjmować kardiotoniku strofantynowego razem z:

 • chinidyną i chininą – mają częściowo zbieżny mechanizm działania do ouabainy przez co ich połączenie stanowi duże ryzyko uszkodzenia serca,
 • digoksyną – strofantyna może prowadzić do wzrostu ryzyka wystąpienia efektów ubocznych typowych dla digoksyny,
 • kortykosteroidami – te przeciwzapalne leki obniżają poziom potasu w organizmie przez co połączenie ich ze strofantyną zwiększa ryzyko wystąpienia jej skutków ubocznych,
 • środkami przeczyszczającymi – związki takie jak bisakodyl, cascara (Szakłak Amerykański), rycyna (Castor Oil), senesem (liście i owoce Senny), inne związki z tej grupy obniżają poziom potasu we krwi, a więc ich łączenie z ouabainą również zwiększa ryzyko wystąpienia jej skutków ubocznych,
 • diuretykami – środki moczopędne też obniżają poziom potasu w organizmie i mogą wchodzić w interakcje z g-strofantyną podwyższając ryzyko wystąpienia typowych dla niej skutków ubocznych.

Co suplementować w trakcie stosowania strofantu?

Niski poziom potasu w organizmie zwiększa ryzyko wystąpienia skutków ubocznych działania g-strofantyny.

Jeśli Twoja codzienna dieta jest uboga w potas lub z wyników badań analitycznych krwi wiesz, że poziom ten jest niski to warto suplementować potas w trakcie stosowania nalewki / kardiotoniku z ouabainą.

Potas, oprócz wszystkich swoich innych zalet, pomoże ograniczyć ryzyko wystąpienia niechcianych skutków ubocznych.

Jak smakuje nalewka ze strofantu ?

Nalewka / krople g-strofantu mają ostry, gorzki smak. Mimo to stosunkowo łatwo jest się z nim oswoić. 

Można sobie ten proces nieco ułatwić wkraplając dawkę na odrobinę cukru lub przyjmując ekstrakt razem z miodem.

Czy nalwkę mogą stosować kobiety w ciąży ?

Nie. Kobiety w ciąży oraz kobiety w okresie karmienia piersią nie powinny stosować nalewek / kropel strofantu. 

Czy strofantyna to lek na serce ?

Nalewka nie jest lekiem i nie jest przeznaczona do leczenia ani zapobiegania chorobom. I to mimo, że w Niemczech jest produktem aptecznym wydawanym na polecenie lekarza. 

Natomiast strofantyna i jej właściwości powinny zwrócić uwagę przede wszystkim osób z:

 • rozwiniętym problemem działania mięśnia sercowego 
 • objawami takimi jak m.in. długotrwałe zadyszki przy chodzeniu po schodach, niewydolność serca, choroba wieńcowa z dławicami, przyspieszona praca serca na tle nerwowym, zaburzony rytm bicia serca
 • przebytym zawałem
 • przeszczepionymi naczyniami lub wszczepionymi stentami
ankh - starożytny symbol uzdrawiania

Dlaczego warto zainteresować się strofantem ?

Osoby zdrowe, przezorne i zapobiegawcze mogą podążyć za głosem rozsądku wiedząc jakie właściwości mają glikozydy strofantyny (nie tylko ouabaina). Szczególnie tyczy się to tych z was, którym znane są obciążenia genetyczne w rodzinie. Obciążenia te są, jak  powszechnie wiadomo, uznawane za czynniki zwiększające ryzyko pojawienia się tych problemów w ciągu życia. 

Szybka analiza dostępnych informacji na temat właściwości, działania, ryzyka skutków ubocznych oraz opinii i relacji ogromnej rzeszy osób stosujących g-strofantynę w kroplach wskazuje, że dobrej jakości nalewka ze skrętnika wdzięcznego to doskonały pomysł dla tych z was, których:

 • członkowie rodziny zachorowali na choroby sercowe w przeszłości,
 • męczą obawy o ryzyko zawału serca,
 • życie jest pełne stresu,
 • wiek wskazuje na coraz trudniejsze do bagatelizowania ryzyka problemów zdrowotnych w obrębie serca i układu wieńcowego.

Klauzula wyłączenia odpowiedzialności

Wszystkie materiały i treści na tej i wszystkich innych stronach serwisu Strofantyna.pl dostarczają jedynie ogólnodostępnych informacji, w żadnym wypadku nie stanowią porady o jakimkolwiek dorozumianym charakterze.

Dlatego przed podjęciem lub powstrzymaniem się od jakichkolwiek działań opartych na zawartych tutaj informacjach, należy uzyskać odpowiednie profesjonalne lub specjalistyczne porady medyczne, skonsultować się z lekarzem lub wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.

Treści artykułów na naszym blogu i w bazie wiedzy pochodzą z ogólnodostępnych źródeł i zostały podane jedynie w celach informacyjnych. W żadnym wypadku nie stanowią sugestii ani porad, na których powinieneś polegać. Nie są też w żaden sposób alternatywą dla konkretnej porady medycznej.

W przypadku pytań dotyczących jakichkolwiek spraw medycznych należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem lub innym profesjonalnym dostawcą usług medycznych. Podobnie jeśli uważasz, że cierpisz na jakąkolwiek chorobę.

Oświadczenie

Chociaż dokładamy wszelkich starań aby w artykułach i treściach publikowanych tutaj zebrać dokładne informacje oraz odpowiednio zaktualizować je na naszej stronie internetowej, to nie składamy żadnych wyraźnych ani dorozumianych gwarancji, że treść którejkolwiek sekcji jest dokładna, kompletna lub aktualna.

Mimo, że stoimy na stanowisku, że każdy dorosły człowiek jest wolny i ma prawo samodzielnie decydować o swoich sprawach życiowych i zdrowotnych, to jednak wykluczamy jakąkolwiek odpowiedzialność za działania lub zaniechania podejmowane przez czytelników naszego sklepu, serwisu informacyjnego, bloga czy bazy wiedzy.

Koszyk
Scroll to Top