strofantyna co to jest

Co to jest strofantyna?

Strofantyna to naturalny związek roślinny będący składnikiem m.in. leków zapobiegających chorobom i zawałom serca. Choć odkryta kilkaset lat temu substancja nie występuje dziś w formie gotowego do zakupu leku, a współczesna medycyna o niej zapomniała, to wciąż wielu doświadczonych lekarzy uznaje strofantynę za najlepszy ziołowy lek na serce, o najmniejszym spektrum skutków ubocznych. Co to jest strofantyna? Czy strofantyna a ouabina to to samo? Jak działa ten naturalny związek chemiczny roślinnego pochodzenia? Czy i gdzie można kupić strofant? Zapraszam do lektury.

Co to jest strofantyna?

Strofantyna (inaczej ouabaina) to naturalny glikozyd nasercowy otrzymywany z nasion, łodyg i liści odpowiednich gatunków skrętnika wdzięcznego (Strophanthus gratus). Roślina ta pochodzi z Afryki Wschodniej i odkryta została w roku 1861, podczas jednej ze słynnych ekspedycji szkockiego misjonarza, lekarza i odkrywcy- Davida Livingstone’a. 

Biorący udział w wyprawie brytyjski lekarz i botanik – John Kirk, zauważył, że nie odczuwa problemów z sercem na które chorował od dawna. Fakt ten powiązał z myciem zębów szczoteczką, która uprzednio miała bezpośredni kontakt z nasionami ouabainy. 

Tym oto sposobem wyciąg ze skrętnika wdzięcznego (Strophanthus gratus), którego afrykańskie plemiona używały do zatruwania strzał, stał się przedmiotem zainteresowania współczesnych medyków zajmujących się leczeniem chorób serca. 

Historia stosowania strofantyny

Po odkryciu w Afryce, że strofantyna działa na problemy z sercem, została ona wprowadzona do produkcji leków nasercowych. Jej odkrycie uznano za ogromny sukces i porównywano do wynalezienia penicyliny czy insuliny.

Głównym obszarem zainteresowania strofantyną były Niemcy, gdzie przez dobre 50 lat, od lat 30. do późnych lat 80. XX wieku, była lekiem pierwszego wyboru w leczeniu osób chorych na serce.

W latach 1905-1906 lekarz niemiecki Albert Fraenkel rozpoczął badania nad dożylnym podawaniem glikozydu strofantyny.

Następnie profesor Uniwersyteckiego Szpitala Medycznego w Düsseldorfie Ernst Edens, a także kardiolog dr Berthold Kern, zaprezentowali środowisku medycznemu swoje spostrzeżenia dotyczące pozytywnego wpływu podawania strofantyny pacjentom borykającym się z niewydolność sercową lub chorobą niedokrwienną serca. 

Żaden z nich nie był w stanie jednak udowodnić mechanizmów jej działania, mimo iż pacjenci, którym podawano strofantynę, nie odczuwali żadnych dolegliwości z tytułu jej stosowania, a deklarowany przez samych pacjentów stan zdrowia ulegał poprawie. Ich odkrycia i wnioski zignorowano.

Nie zważając na obiecujące efekty leczenia, od roku 1960 strofantyna była powoli wypierana przez inne leki nasercowe a w 1971 roku oświadczono, że jest nieskuteczna mimo wskazywanych korzyści.

Paradoksalnie strofantyna okazała się zbyt dobrym i jednocześnie zbyt tanim lekiem, by utrzymać się na rynku. Roślinne, naturalne środki lecznicze często są z niego wypierane na rzecz większego przemysłu farmaceutycznego. Prowadzenie badań naukowych na szeroką skalę zmierzających do opatentowania danego leku wymaga ogromnego nakładu finansowego. W przypadku strofantyny inwestycja ta okazała się po prostu nierentowna.

Działanie strofantyny

Strofantyna wykazuje pozytywne działanie inotropowe, poprawiając zdolności skurczowe mięśnia sercowego. Dzieje się tak za sprawą blokowania pompy sodowo-potasowej i wpływu strofantyny na stabilizację jej prawidłowej pracy. To z kolei powoduje zwiększenie wewnątrzkomórkowego poziomu sodu, a tym samym na zatrzymanie jonów wapnia wewnątrz komórki. W ten sposób wywiera ona dodatni efekt inotropowy, zwiększając siłę skurczu mięśnia sercowego. 

Podobnie jak inne glikozydy nasercowe wpływa na układ nerwowy przywspółczulny, aktywując go. Zwiększenie napięcia nerwu błędnego, odpowiedzialnego przede wszystkim za pracę serca oraz układu oddechowego i pokarmowego, zwalnia i wycisza rytm pracy serca. Poprzez rozszerzanie naczyń wieńcowych strofantyna, przyczynia się także do obniżania ciśnienia krwi i tym samym zapobiega uszkodzeniom wynikającym z nadciśnienia.

Podsumowując, strofantyna może chronić serce i naczynia poprzez:

  • Zwiększanie siły skurczu mięśnia sercowego (wyższą zdolność pompowania)
  • Rozszerzanie naczyń wieńcowych
  • Obniżanie ciśnienia krwi
  • Normalizowanie rytmu serca
  • Zapobieganie uszkodzeniu komórek w przypadku zawału serca

Według bazy Drugbank – Strophantus gratus z ouabainą wykazuje działanie korzystne z punktu widzenia problemu włóknienia naczyń krwionośnych, arytmii / trzepotania przedsionków serca oraz innych problemów sercowych. Link do strony informacyjnej znajdziesz w źródłach pod artykułem.

Jak dawkować strofantynę?

Dawkowanie strofantyny w żadnych przypadku nie powinno odbywać się na własną rękę, a właściwą dawkę powinien dobrać prowadzący lekarz. Istnieją liczne przeciwwskazania do przyjmowania strofantyny, która może wchodzić w interakcję z niektórymi, powszechnie stosowanymi lekami i suplementami. Warto pamiętać, że pomimo tego, że wyciąg ze strofantu jest produktem całkowicie naturalnym, jego niewłaściwe stosowanie może być niebezpieczne dla zdrowia.

Zawsze konsultuj się z lekarzem zanim zdecydujesz się włączyć tego typu preparaty do stosowania w twoim konkretnym przypadku.

Nalewka strofantu rozlewana jest do 10, 50 i 100 mililitrowych butelek z kroplomierzem. Strofantynę dawkuje się więc doustnie w kroplach. Ilość i częstotliwość dawkowania jest zależna od kilku czynników, a dobrym standardem w stosowaniu tych preparatów ziołowych jest znalezienie tzw. minimalnej skutecznej dawki indywidualnej.

Więcej na temat stosowania i dawkowania nalewek strofantu dowiesz się w sekcji najczęściej zadawanych pytań klikając tutaj: Stosowanie strofantyny – ważne informacje dla użytkowników.

Strofantyna, gdzie kupić? 

Jedyny lek ze strofantyną – tabletki Strodival MR 3 mg, przepisywane pacjentom w Polsce, dostępne były w aptekach do roku 2012. Później zostały wycofane ze sprzedaży.

Zastanawiasz się więc gdzie kupić strofantynę?

Dziś strofantynę otrzymać można m.in. w formie homeopatycznych preparatów bez recepty, niemniej jednak zawartość środka leczniczego jest w nich zbyt niska, aby ich działanie było zauważalne. 

Innym sposobem pozyskania strofantyny jest zamówienie tzw. „nalewki macierzystej”, którą na podstawie recepty od lekarza można zamówić za pośrednictwem apteki od producenta leków homeopatycznych. Odznacza się ona wyższą zawartością substancji czynnej niż dostępne leki homeopatyczne bez recepty, a jej działanie jest równie skuteczne jak wcześniej stosowane i dostępne w sprzedaży tabletki nasercowe.

Zdobycie strofantyny w postaci leku na serce wymaga dziś nie lada zachodu, ale jej kupno nie jest niemożliwe. Warto poszukać aptek (zwłaszcza w Niemczech), które na receptę są w stanie przygotować preparaty zawierające strofantynę, która w wielu przypadkach wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, może okazać się bardzo pomocna.

Możesz też nabyć ziołową nalewkę ze skrętnika wdzięcznego w naszym sklepie internetowym. To dobrej jakości preparat od niemieckiego producenta, którego zakup ułatwiliśmy osobom szukającym odpowiedzi na pytanie „Strofantyna gdzie kupić?”.

Podsumowanie

Celem tego artykułu jest wyłącznie wyjaśnienie jak działa i czym jest strofantyna, a w żadnym wypadku nie jest nim przekonanie kogokolwiek, że naturalna strofantyna / ouabaina jako ziołowy związek o działaniu nasercowym jest lepszym rozwiązaniem od procedur i leków farmakologicznych wydawanych z przepisu lekarzy specjalistów. Jak w każdej pracy, w którą angażuję mój czas i energię staram się wskazać historyczne, naukowe i anegdotyczne fakty oraz alternatywę dla tych, którzy mając do tego pełne prawo, sami świadomie decydują się polegać na osiągnięciach współczesnej, naukowej medycyny naturalnej w kwestii dbania o swoje zdrowie. Strofantyna nie jest rozwiązaniem dla każdego. Jej stosowanie niesie ze sobą ryzyka, których należy być świadomym czerpiąc wiedzę z rzetelnych źródeł i od kompetentnych specjalistów. Nie zmienia to faktu, że nalewki ze strofantem to bardzo rozsądne rozwiązanie i wartościowe produkty, które warto mieć pod ręką.

Źródła:

  • Ewa Jaźwińska-Tarnawska, Katedra i Zakład Farmakologii Klinicznej, Leki stosowane w chorobach układu krążenia
  • https://www.zentrum-der-gesundheit.de/bibliothek/naturheilkunde/alternative-mittel/strophanthin
  • Eberhard J. Wormer: Strophanthin. Kopp Verlag. 1. Auflage 2015
  • Rolf-Jürgen Petry, Hans Schaefer: Strophantin-Über die Abwehr der optimalen Vorbeugung und Behandlung, Verlag Florilegium 2017
  • www.herzinfarkt-alternativen.de/strophanthin-eine-reise-in-eine-unbekannte-welt
  • https://go.drugbank.com/categories/DBCAT001260
  • https://www.wrf.org/complementary-therapies/g-strophantin-heart-disease
Shopping Cart
Scroll to Top